Referencie

30.08.2014  Katarina Kuklisová:

Dakujem za povzbudzujuce slova a odbornu pomoc v case, ked som sa citila ako ta najneschopnejsia matka na celom sidlisku.

Dcerka, 8 mesiacov, nechce spavat, je narocne ju uspat a potom sa velmi casto budi, na internete je vela informacii, casto neovererenych a pre neskusenu prvorodicku matucich a protichodnych. Pani Wagnerovej dakujem za jej ochotu, ze si na nas rychlo nasla cas a zoodpovedala na strasne vela otazok. Prajem vela sil a nadsenia pre dalsiu pracu s “hysterickymi prvorodickami.” :)

 

 25.03.2013 Zuzka Norisová a Ondrej Koval:

Najprv by sme chceli veľmi poďakovať za rady a pomôcky pri prvom stretnutí s tehotenstvom, príjemné chvíle strávené v spoločnosti Jany Wagnerovej, energickej ženy plnej skúseností a dobrej vôle. Je to veľmi dôležité keď sa život nachýli k tomu, že po čase v ktorom človek nachádzal a strácal iba sám seba, príde iná doba v jeho živote. Človek musí rozšíriť svoj obzor, pochopiť, že nie je už len on a jeho potreby, ale kus svojho voľného času, ak nie celý, odovzdať do nezištnej služby svojmu dieťaťu. Ono to takto pôsobí samozrejme, pretože ono to samozrejmé je.

Ale píšeme o tom preto, lebo tieto chvíle sme si začali uvedomovať práve mesiac pred narodením našej dcéry Júlie. Práve vtedy sme sa my, teda Zuzka a Ondrej, rozhodli naplno venovať príprave na pôrod a prvé dni s našim dieťaťom. Dnes je život plný informácií a práve vo chvíľach, kedy človeku na niečom veľmi záleží, je ako špongia. Príjme každú radu a každú pomocnú ruku. Vravím dnes je život plný informácii preto, lebo naši rodičia brali pôrod tak, ako ho nalinkoval systém. Ženy boli nastrihnuté, rodilo sa ako na páse, muž bol v práci a potom v krčme. Ja som chcel byť pri pôrode a Zuzka chcela rodiť buď do vody, alebo čo najprirodzenejšie. Najlepšie doma. Odpovedí na tieto otázky je vo svete milión a na internete nájdete od edukačných videí po katastrofické referencie na blogoch. Toto je dôvod prečo sme chceli ukotviť a realisticky precítiť naše predstavy. Pro Natal bol pre nás východisko nájsť vhodný spôsob pôrodu, urobiť si prehľad o tom čo ponúkajú naše zdravotnícke zariadenia a čo môžeme zmeniť, na čom trvať. Ako si pomôcť pri prvých kontrakciách ako oddychovať medzi jednotlivými kontrakciami, ako kojiť a vôbec ako pracovať so stresom, ktorý či už v menšej, alebo vo väčšej miere ovplyvní celý pôrod, tvorbu mlieka a v prvom rade prvé zážitky malého tvora na našom svete. Kto sa veľa pýta, ten sa veľa dozvie.

Tak napríklad vedeli ste, že….. kapusta a tvaroh vytiahnu zápal z boľavého prsníka?

…a že sex uvoľňuje pôrodné cesty?

Pravdou je, že v skutočnosti celý pôrod vyzerá úplne inak ako si ho pripravíte a preto je dobré poznať veľa spôsobov ako sebe aj dieťaťu pomôcť a zároveň neľpieť na ničom a prispôsobiť sa v každej situácii.

Ďakujeme Janke z Pro Natalu

Zuzka, Júlia a Ondrej

 

12.08.2012  Katka a Daniel z Bratislavy:

Pôrod som vždy pokladal za niečo medzi riadením raketoplánu a obsluhou jadrového reaktora. Minimálne náročnosťou. Je jasné, že muž nikdy neprežije pôrod tak ako žena, aj on však môže byť prospešný už od prvých kontrakcií. Vstupovať do neznámych vôd, najmä keď ide o vaše dieťa, je pre mnohých ťažké. Chcete len tú najlepšiu starostlivosť, bezproblémový priebeh, na konci ktorého vás čaká milý a dlho očakávaný plačúci darček. Ale ako zistiť, čo je najlepšie, keď ste ešte nerodili? Jednou možnosťou sú knihy, ktorých je na trhu nepreberné množstvo. Môžte sa poradiť s rodičmi, či skúsenejšími kamarátkami (a kamarátmi), ktorí už dobrodružstvo v pôrodnici zažili. Alebo sa vyberiete na predpôrodný kurz. My sme si vybrali kurz ProNatalu a neľutujeme. Ľudský a empatický prístup Janky Wagnerovej, kopec skúseností a pravidelný kontakt s realitou slovenského zdravotníctva, nám pomohli zorientovať sa a klásť správne otázky lekárovi i pôrodným asistentkám. S tým letom raketoplánu to nakoniec nebolo také ťažké. Štart sme zvládli na výbornú, program misie splnili do bodky a ani pristátie nebolo tvrdé. Teraz sa tešíme zo zdravej Isabellky a sme radi, že sme prvými týždňami jej života preplávali pripravení. Aj preto vždy a radi odporučíme kurzy Pro Natalu.
Daniel Mentel

 

27.07.2012 Dana a Maroš z Bratislavy

Hľadala som kvalitnú, profesionálnu prenatálnu prípravu a takisto som chcela mať priestor pre moje otázky (ktorých som mala ako prvorodička skutočne veľa). Veľmi dlho som medzi známymi aj na Internete hľadala „tri v jednom“ – pôrodnú asistentku, dulu a laktačnú poradkyňu s praxou v tejto oblasti, a nie niekoho, kto si nadšene urobí jeden kurz a vrhne sa radiť ostatným. Pani Wagnerová prispôsobila čas, dĺžku aj obsah konzultácie plne našim potrebám – mojim a môjho manžela – a poskytla nám skutočne cenné a najmä praktické informácie. Ďakujeme a prajeme veľa ďalších spokojných tehuliek. Dana a Maroš

 

23.07.2012 

Dáša G. a Sárinka:

“Don´t think of it as a woman right to breastfeed. Think of it as a baby right to eat.” Niečo v tom zmysle, že neberte to ako právo ženy na dojčenie ale ako právo dieťaťa na jedenie. Tieto slová sa mi vryli do pamäti a do srdca a ja som vedela, že chcem dojčiť svoje dieťa čo najdlhšie. No dojčenie ako také je z môjho pohľadu úplná veda. Bábo nie je nehybná bábika a na tomto svete je toľko zaujímavých vecí a zákonitostí, že dojčenie niekedy vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a sebazaprenia. Áno, aj ja som mala chvíľky, kedy som si vravela, či radšej nepodstrčím svojej dcérke fľašku. Boli to pre mňa hrozné chvíle, nakoľko dojčenia som sa nechcela vzdať. A problémy, ktoré nás stretli neboli vždy ľahké. V zúfalstve, keď sa moje dieťa odťahovalo od prsníka, odmietalo ma, alebo keď som mala pocit, že mám málo mliečka, pričom doktorky ma stále znervózňovali malým prírastkom na váhe (veď tabuľky nepustia), mi môj manžel našiel kontakt na poradkyňu v Pro Natal združení. Váhala som či napíšem, nechcela som opäť počúvať múdre reči, ktorých som sa napočúvala z každých strán až až. No nakoniec aj s podporou manžela som mail odoslala a čakala na odpoveď. Prišiel mail, kde bola dlhá odpoveď, tie slová boli také empatické a vrelé, že ma vždy upokojili a ja som bojovala ďalej. Musím povedať, že vďaka pani poradkyni Mgr. Jany Wagnerovej som svoju dcérku dojčila do pol rôčika bez toho, aby som jej dala čo i len niečo umelé. Pol rôčik nepoznala nič iné ako mliečko svojej maminky a ten najlepší a najhlbší kontakt s maminkou, ktorú môže zabezpečiť iba a len mamin prsník. Vďaka p. Wagnerovej, som v tých ťažkých chvíľach našla vždy dôveru v seba, uznanie, že to, čo si myslím alebo tuším, nie je pre vývin mojej dcérky vôbec také zlé ako strašia niektorí ľudia. Dôveru v seba, že tiež môžem byť dobrou mamou pre svoju dcérku. Keby som sa mala rozhodnúť, či napíšem znova, nikdy by som neváhala. Pretože táto rada, nie je iba strohé prikázanie urobiť to či ono, ale je to aj empatické vysvetlenie toho, prečo je to tak ako to je a povzbudenie do niečo tak krásneho, čím dojčenie bez pochyby je. Ten pocit, že som pre svoju dcérku nenahraditeľnou práve kvôli dojčeniu je nepopísateľný. Doprajme svojim deťom to, čo táto príroda dokázala zariadiť. Dajme deťom kúsok seba v podobe materského mliečka, a kúsok seba, vo chvíľach prepojenia v čase dojčenia.

Dnes ma moja dcérka takmer sedem mesiacov, dojčíme sa aj na ďalej a obe si tie chvíľky veľmi užívame. Veď bábätkami nebudú bábätka večne, preto im doprajme to, po čom najviac túžia… po láske a maminom prsníku.

S pani Wagnerovou som dodnes v kontakte, vždy čakám na jej odpovede a keď mám problém neváham ju kontaktovať.

Ďakujeme združeniu Pro Natal a p. Wagnerovej za jej prístup, ktorým prispela k splneniu práva, ktoré prináleží každému dieťaťu na tomto svete, právu na jedenie.

Mgr. Dáša Gaži Mitrová a Sárinka

 

04.07.2012 Silvia z Viedne:

Ahoj všetkým budúcim mamičkám,

v organizácii Pro Natal som absolvovala kurz od 04.06. do 26.07.2012.

Pred týmto kurzom som už prešla jedným kurzom vo Viedni, keďže žijem aj budem rodiť tam. Chcela som mať jedno z najkrajších období svojho života vysvetlené aj v mojom rodnom jazyku.

Pre porovnanie, kurz v Pro Natal bol omnoho detailnejší a poskytol mi väčší prehľad a informácie nie len k samotnému procesu pôrodu, ale aj k témam ako sú: príprava na pôrod, fyzická ako aj mentálna, hygiena mamičky aj dieťatka, dojčenie, prebaľovanie a pod.

Atmosféra bola veľmi príjemná. Malá skupina budúcich mamičiek zabezpečila, že sme sa mohli otvorene pýtať aj na vlastné problémy a zvedavé otázky. Z profesného hľadiska odporúčam Janku Wagnerovú aj ako osobu, ktorá má skúsenosti, venuje sa tejto problematike dlhé roky a hlavne vie poukázať na veci, na ktoré si treba dať pozor, a ktoré by Vás asi ani nenapadli.

Ešte raz ďakujem Janke za kurz a teším sa na tie chvíle, kedy konečne prvýkrát uzrejem a pocítim svojho malého syna.

Silvia

 

02.05.2012  Jarmila:

Milá Janka, chcela by som Ti veľmi pekne poďakovať za užitočný kurz. Príprava na tie najkrajšie chvíle v živote, ktoré žena prežíva, bola úžasná. Síce ma pôrod ešte len čaká, ale stále si opakujem tvoje rady, slová a odporúčania, ktoré si nám  dala. Som presvedčená, že nám všetkým, ktorí sme sa kurzu zúčastnili, veľmi pomôžu. V tých našich hlavičkách si nám objasnila, čo je pôrod, na čo máme právo, čo si máme vyžiadať, ako si uľahčiť pôrodné doby, ako sa postarať o malinké bábätká, keď už prídu na svet. Sú to nedoceniteľné rady, za ktoré Ti veľmi pekne ďakujeme. Jarmila

 

 

 

06.03. 2012   Renáta a Juraj G.:

“Na kurz ma prihlásil môj manžel a som rada že tak spravil. Nemala som veľké očakávania, ale po absolvovaní kurzu som bola rada. Päť stretnutí mi dalo veľmi veľa. To čo som si myslela že to je jednoduché, v skutočnosti tak jednoduché nebolo. Veľa užitočných a praktických rád som si odniesla ktoré mi určite uľahčia prvé dni doma z pôrodnice. Na kurze bola sranda, boli sme dobrý kolektív, páčilo sa mi aj to že sme mali dostatok priestoru na otázky. Po kurze sa cítim pripravená a nemám taký strach pretože viem čo môžem očakávať. Týmto Janke veľmi pekne ďakujeme.”

 

02.02.2012 Lucia Z.:

“Ahoj Janka, chcela by som sa Ti veľmi poďakovať za podporu a pomoc ako počas cvičení pre tehotné, tak aj počas prípravy pre budúce mamičky. Som naozaj veľmi rada, že som “natrafila ” na Teba. Tvoje rady, odporúčania boli skvelé, užitočné a hlavne som získala vedomosti,  ktoré mi nepovedali ani v pôrodnici :-( (. Janka, ešte raz ďakujem za Tvoju snahu a ochotu, ostať s nami “tehotnými” často krát po cvičení dlhšie a odpovedať na naše otázky. Ďakujem aj za starostlivoť “mimo Tvojich pracovných hodín” -povinností. Ak sa rozhodneme ešte pre jedno dieťa, určite budem znovu Tvojou “klientkou”! Zároveň posielam fotku nášho Samka, ktorý tak počas cvičenia kopal:-)).  Aj vďaka Tebe maminka bola kľudná, tak i Samko je kľudným  dieťaťom. ĎAKUJEM!”

 

23.09.2011 Jana Hudáková:

“Kurz vnímam ako veľmi užitočný a vysoko profesionálne vedený, pri zachovaní veľmi príjemnej atmosféry. Oceňujem najmä spôsob, odborný obsah a široký záber informácií, ktoré boli podané prijateľnou a zrozumiteľnou formou. Kedže čoraz viac, nás, mladých žien, bez rozdielu na stupeň vzdelania, nemáme (-lo) ani poňatia ako sa starať o novorodenca, ako dojčit, ako si pomôcť pri a po pôrode – a sme odkázané viac-menej na knižky, čo ktorá kamarátka povedala a na webové stránky s diskusiami (ktorých obsah je v mnohých prípadoch prinajmenšom veľmi diskutabilný…),tak som presvedčená, že táto práca má zmysel.”

 

21.09.2011 Vladika a Eduard:

” So skupinovými rodičovskými kurzami prípravy na pôrod s Jankou Wagnerovou z Pronatal-u sme boli veľmi spokojní. Teraz vieme, na čo sa máme pred, ale hlavne pri pôrode a po ňom sústrediť. Počas kurzu sme sa dozvedeli, čo nás počas jednotlivých dôb pôrodu neminie a ako s tým pracovať v náš prospech, aby pôrod a obdobie po ňom bol pre nás všetkých príjemným zážitkom a nie utrpením. Taktiež sme si vyskúšali, ako sa postarať o naše bábätko, keď to už bude len na nás. A zároveň je skvelé vedieť, že je tu niekto, kto nám podá pomocnú ruku aj keď sa kurz skončí. Môžeme úprimne povedať, že z toho nemáme strach, ale naopak sa veľmi tešíme.”

 

20.09. 2011 Katarina H.:

“Ako neista nastavajuca maminka plna otazok som uvitala moznost absolvovat kurz pripravy na porod
spolu s mojim priatelom. Moje ocakavania boli nadmieru splnene a verim, ze informacie a odporucania, ktore sme
ziskali od nasej poradkyne Janky, vyznamne prispeli k spokojnosti a pohode nasho synceka
Petka. Individualna forma nam tiez velmi vyhovovala. Stretnutia sme si dohadovali podla
toho, ako nam to casovo vychadzalo a bol aj  priestor prediskutovat nase otazky, ktore sme ohladne porodu mali.
Atmosfera bola velmi prijemna a pre ziskanie sebadovery pri porode by som kurz dopriala absolvovat kazdej tehulke.”

 

18.09. 2011 Lucia M. :

“Predpôrodný kurz môžem len odporúčať. Skvelých 5 stretnutí naplnených užitočnými informáciami o porode, kojení, šestonedelí, starostlivosti o bábätko a najmä mnoho praktických informácií, ktoré by som nenašla v žiadnej knihe. Veľmi príjemná atmosféra, pekné priestory a skvelá lektorka :) Ďakujem :)

 

13.09.2011  Lucia z Bratislavy:

“V dnešnej dobe, keď je na internete také množstvo informácií, že neviete, ktorá je správna, je kurz vychádzajúci zo skúseností vyučujúceho nenahraditeľný. Internet ani knižky vám na Vaše otázky neodpovedia. Na druhej strane kontakt so ženou, ktorej sa téma týka nie len v profesionálnej rovine , ale ktorá sama niekoľko krát zažila to, čo teraz prežívate vy, je plný porozumenia a láskavosti. Kurzy priamo v pôrodniciach sú síce zadarmo, ale nemajú potrebnú kontinuitu (môže tam prísť stále niekto nový, takže sa začína znova a znova od začiatku), takže celkový obraz získate len na takomto kurze. Napriek tomu, že bol jeden z najlacnejších v Bratislave, považujem ho za špičku v kvalite. Ako prvorodičke mi ozrejmil, čo ma čaká a hlavne tiež čo si môžem dovoliť pýtať a čo mám právo odmietnuť. Už viem, že rutinné podávanie medikamentov uľahčuje situáciu hlavne doktorom a personálu a nie rodičke a dieťaťu. Vrelo odporúčam. Lucia z BA.”

 

27.08.2011 Zuzana Hollá:

“Veľmi užitočný kurz. Počas piatich stretnutí sa budúce prvorodičky dozvedia nielen základné informácie o priebehu pôrodu, šestonedelia a kojenia, ale aj praktické tipy a triky, čo robiť v určitých situáciách. Dozvedela som sa veľa nových, zaujímavých vecí, ktoré mi pomôžu – a prestala som sa báť pôrodu. Veľmi odporúčam. ”

 

Soňa Norisová, október 2006

“Je to podľa všetkého pravda, že pri dieťati plynie čas zdanlivo oveľa rýchlejšie. Je pre mňa priam neuveriteľné, že je tomu už rok, čo sa narodil Michael a naplnil naše životy neutíchajúcim, radostným prúdom zmien. Keďže má práve narodeniny, myslela som na čas okolo pôrodu častejšie než inokedy. Boli to mimoriadne, nezabudnuteľné, vzácne chvíle. Mohla som ich naplno prežívať aj vďaka príprave na pôrod, ktorú som spolu s partnerom absolvovala v občianskom združení Pro Natal.

Janka a Roland Wagnerovci z Pro Natalu boli omnoho viac, ako len inštruktormi, boli citlivými, empatickými radcami. Praktická i mentálna výbava, ktorú som od nich získala, mi dala pocit sebaistoty, že ma nič neprekvapí a že som na pôrod pripravená najlepšie, ako môžem byť.”